Droga Krzyżowa 2016

Krzyż, który niesiemy jest bardzo wymowny. Wpierw bracia protestanci zamieścili go na kościele, później został strącony przez parafian. Dziś z uszanowaniem przez parafian dźwigany wraca na swoje miejsce. Módlmy się w tej Drodze Krzyżowej za parafian, chorych, o pokój na świecie.

1. stacja Jezus na śmierć skazany. Krzyż zabieramy z ziemi. Człowiek powstał z ziemi i wraca do ziemi. Obyśmy na ziemi budowali pokój i zgodę i Królestwo Boże
  2. stacja Jezus bierze krzyż. Ludzie dostają różne krzyże zasługi za swoje osiągnięcia. Największym zaś bohaterem jest ten co z krzyża nie schodzi.
  3. stacja Jezus upada po raz pierwszy. Upadek ma swój dramatyzm. Ale Jezus powstaje. Najstarsi parafianie pamietają, że kiedyś krzyże zdejmowali, ale te krzyże wracają. Krzyż jest znakiem zwycięstwa.
  4. stacja Jezus spotyka swoją Matkę. Maryja jest wierna Synowi do końca. Kiedy się spotykają nic do siebie nie mówią. Ale zapewne oboje się modlili. Czasem ludzie którzy się modlą też nic nie mówią, nie muszą. Człowiek który się modli umie rozmawiać z drugim człowiekiem, bo rozmawia z Bogiem
  5. stacja Szymon z Cyreny pomaga nieść krzyż Jezusowi. Jezus odczuł ulgę, kiedy Szymon wziął krzyż. Wiedział kto mu pomógł nieść krzyż. Jezus przenika serca. Zna nas.
  6. stacja Jezus upada drugi raz. Tragedią jest pozostawiać w grzechu. Jezus pokazuje jak się podnieść. Dał kapłanom łaskę odpuszczenia grzechów. Obyśmy potrafili z grzechu powstawać
  7. stacja Weronika ociera twarz Jezusowi. Trudno jest przeżyć dzień cały na chwalę Bożą. Kto jest wierny w małych rzeczach jest wierny w wielkich. Czyńmy rano znak krzyża, kiedy wstajemy byśmy dobrze przezywali dzień. Weronika zrobiła coś małego, a Kościół pamięta o niej przez wieki.
  8. stacja Jezus pociesza niewiasty. Myśleć o tym co jest Boże, nie o tym co ludzkie. Jezus przyszedł dać świadectwo prawdzie. Tylko prawda uspokaja serce i sumienie
  9. stacja Upadek trzeci. Wszędzie tam, gdzie człowiek z Bogiem sir liczy może cieszyć się błogosławieństwem. Miłujmy Boga z całego serca, z całej duszy i ze wszystkich sił.
  10. stacja Jezus odarty z szat. To procedura – ten który szedł na śmierć był nagi. Takie było prawo. Jezus zmienia to prawo. Bierze dobrego łotra do raju. Można człowieka odrzeć ze wszystkiego, ale Jezys przywraca jego godność. „Chrześcijaninie, poznaj swoją godność”.
  11. stacja Jezus przybity do krzyża. Przybijanie mówi nam o nadziei. Ludzie mówią dziś ze wszystko jest beznadziejne i beznadziejne może zdawać się przybicie do krzyża. Dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych. Bóg daje nam nadzieje. Przybicie nie musi być beznadziejne.
  12. stacja Śmierć Jezusa na krzyżu. O śmierci piszą poeci. Są sztuki teatralne, filmy. „Nie bójmy się śmierci, ale odpowiedzialności za życie”. Żyjmy tą myślą.
  13. stacja Jezus zdjęty z krzyża. Wszystko zostało zrobione w pośpiechu. Jezus przyjął smierć. Martwe ciało Jezusa mówi dbaj o swoją dusze. Cóż my damy za swoje dusze. Choćbyśmy cały świat mieli, a na duszy szkodę ponieśli?. Dbajmy o nasze dusze.
  14. stacja Jezus złożony do grobu. Zatoczono kamień. Jezus odsunął kamień. On jest Życiem i Zmartwychwstaniem. Do niego należy ostatnie zdanie.